Arama motoru optimizasyonu nedir?

“SEO”, Search Engine Optimization’ın kısaltmasıdır. Türkçe’de arama motoru optimizasyonu demektir. SEO, bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan çalışmaların tümüdür.
SEO, web sitesinin arama motorlarında üst sıralara çıkmayı ve web sitesinin ziyaretçi sayısını arttırmayı hedefler. SEO’nun temel olarak amacı “Arama Motoru Optimizasyonu” yapmaktır. Web sitelerinde yer alan hizmetleri, ilgili kitleye ulaştırmak için içeriklerin düzenlenmesini yöntem olarak ele alır. Günümüzde E-Ticaret’in ve web sitelerinin temel yapı taşı olarak reklam ve pazarlama ön plana çıkmaktadır. En çok kullanılan arama motoru olan Google’da üst sıralara çıkmak, özellikle de ilk sayfada yer edinmek reklam ve pazarlamanın en önemli yöntemlerindendir. Büyük firmalar reklam için yüklü miktarda bütçe ayırmakta ve üst sıraları domine etmek için her zaman yarış içindedir. Yüksek bütçeli firmalarla yarışabilmenin tek yolu SEO ile öne çıkmaktır. Bu sebeple bir web sitesinin sanal ortam dışında işinize katkı sağlamasının en önemli parçası SEO’dur.
SEO, internet reklamcılığının en prestijli ve getirisi yüksek pazarlama stratejisidir. SEO; web sitelerinin doğal yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği, beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir.