WordPress düşündüğünüz şey değil.

Konuştuğum 10 insandan 9’u yanılıyor. (WordPress’in ne olduğunu bildiklerini sanıyorlar.) Bu konudaki yanlış anlaşılmaların çoğu bu sektördeki insanlar tarafından oluşturuluyor aynı zamanda bu işi gerçekten bilenler ise konuyu anlaşılır bir şekilde anlatmakta zorlanıyor. İster inanın ister inanmayın ama WordPress sitesi olan ama hala anlamayan birçok insan var. WordPress’in büyülü bir şekilde site yapan ya da hazır bir şablon olduğunu duyacaksınız.
Bu konudaki yanlış anlaşılmalara bir son verelim. WordPress görünüşü diye bir şey yoktur, yani internetteki hergangi bir site görünüşünden bağımsız olarak WordPress olabilir ya da olmayabilir. Bir sitenin WordPress olup olmadığını anlamanıza yarayacak yöntemler tabii ki var fakat mobil uyumlu, dinamik olması gibi hazır olarak gelen hiçbir özelliği yoktur. Bunun aksini söyleyenleri bu makaleye yönlendirin daha iyi öğrensinler.
WordPress bir CMS’dir. Açılımı Content Management System, Türkçesini ise İçerik Yönetim Paneli olarak çevirebiliriz. Temel olarak; WordPress kurulduğu zaman, teknik bilgisi olmayan kullanıcıların bile görsel olarak düzenlemeler yapabilmesini sağlar.(Word programı gibi). WordPress gibi CMSler site tamamen kodlanana kadar devreye girmez. Çünkü sitede olmayan bir içeriği kullanıcının düzenlemesi pek de mümkün değil. Görsel arayüzü ve içerikleri düzenleyebilme yetisinin sitenin programlanma aşamasıyla hiçbir alakası yoktur. Bizim siteleri yaparken ilk aşamamız Adobe XD ve Adobe PS gibi programlar ile sitenin görsel tasarımını yapmaktır. Daha sonra HTML, CSS ve JavaScript kullanarak bu tasarımı hayata geçiririz. Daha sonra ise mobil ve bütün cihazlarda düzgün çalışması için gerekli ayarlamaları yaparız.
WordPress bu zaman kadarki en popüler CMS’dir. Tüm web sitelerinin tamamının yüzde 25’i wordpress kullanmaktadır ve CMS’ler arasındaki en yakın rakibi Joomla’ya oranla 9 kat daha fazla kullanılmaktadır.